Yenidoğan Günlüğü

Organicum Saç

1-3 Ay - Uyku

Bebeklerin uyku düzeni nasıl değişir?

Üç aylıkken bebekler gece 9 saat ve gündüz üçe bölünmüş olarak 6 saat yani toplam 15 saat uyurlar. 6 aylıkken gecede kabaca 2'şer saatlik 2 kez hafif uyku ve kalan sürede derin gece uykusu uyurlar ve 9 aylık olduğunda ise hafif uykuların süresi 30 dakikaya iner ve toplam uyku süresi 14 saat olur. Bebeğiniz bir yaşına girdiğinde günlük uykusu yaklaşık 13-14 saat ve bunun 11 saati gece uykusu haline gelecektir.Sabırlı olun, zaman dediğiniz çabuk geçiyor.

Gece ve gündüzü ayırt etme

Çok zor olsa da bazı bebekler gece kuşudur. İlk günlerde pek birşey yapamazsınız ancak bebeğiniz iki haftalık olduğunda ona gece ve gündüzü ayırt etmeyi öğretebilirsiniz, öğretmelisiniz de aksi düşünülmemeli. Gündüz uyanık olduğunda onunla mümkün olduğu kadar çok oynayıp onu oyalayın, evi ve odasını aydınlık hale getirin ve günlük olağan sesleri (örneğin telefon , TV veya radyonun sesi gibi) azaltmaya çalışmayın ve besledikten sonra uyumaya başlarsa uyandırın.

Geceleri ise onu beslemek için yanına gittiğinizde oyun yapmayın. Odanın ışıklarını ve sesleri azaltın ve onunla konuşmak için fazla zaman harcamayın.

Biraz direnecektir ama siz kararlı olursanız çok da karşı koyamayacak, teslim olacaktır.

Bebeğinizin uykusunun geldiğini nasıl anlarsınız?

Yeni doğan bebekler 6-8 haftalık olana kadar bir kerede iki saatten fazla uyanık kalamazlar. Şayet uykusu geldiğinde onu yatağına yatırmakta gecikirseniz çok yorulacak ve uykuya dalmakta zorlanacaktır. Bu yüzden bebeğinizin uykulu olduğunu anlamalısınız. Gözlerini ovuşturma, kulağını çekme, gözlerinin altında karanlık halkalar oluşması gibi belirtiler bebeğinizin uykusunun geldiğini gösteren habercilerdir. Kısa bir süre sonra altıncı hissinizin de desteğiyle bebeğinizin uyku düzenini ve ne zaman uykusu geldiğini içgüdüsel olarak anlayabileceksiniz.

Yenidoğan bebeğinizin uykusu

Yeni dünyaya gelen bebeğiniz ilk haftalarda günde 17-18 saat uyur. Bu uyku aralığı 3. ayda günde 15 saate düşer. Ancak bu uyku hiçbir zaman gece olsun gündüz olsun aralıksız olarak 2-3 saati geçmez.Yani şunu bilmelisiniz ki bu dönemde siz de hiçbir zaman 2-3 saatten fazla aralıksız uyuyamazsınız. Ya beslemek için, ya altını almak için veya sadece oynamak için uykunuz mutlaka bölünecektir. Bu durum çoğu bebekte 5.-6.aya kadar sürer.Bu süre içinde size düşen görev bebeğinizin uyku alışkanlıklarını yerleştirebilmek için alıştırmalara başlamaktır.

Bebeğiniz uykusu geldiğinde gözlerini ovuşturmak, kulaklarını çekiştirmek gibi birtakım hareketler yapar. Bu hareketleri siz keşfedeceksiniz.

Diğer yandan da bebeğinize gece ve gündüzün farkını öğretmeye başlayın.Buna 2 haftalıkken başlayın.Gündüz onunla oynayın, konuşun, ilgilenin. Gece uyku vakti geldiğinde ışıkları kapatın, oynadığınız oyunları mümkün olduğunca yavaşlatın. Onun ilgisini çekecek tüm aktiviteleri mümkün olduğunca durdurun veya sınırlayın. Çamaşır, bulaşık makinesi vs. aletleri çalıştırmayın.

6-8 haftalık olduğunda bebeğinize kendi kendine uyuma şansı tanıyın. Onu yatağına yatırın ve uyutmak için çaba sarfetmeyin, kucağınıza almayın veya sallamayın.

Doğum sonrası dökülmeleri önlemek mümkün. Nasıl mı?

Organik İçerikli Kişisel ve Bebek Bakım Ürünlerinin Yeni Adresi

Gerçek Organik Saç Bakımı