Yenidoğan Günlüğü

Organicum Saç

13-18 Ay - Hijyen

Organicare ile mutlu bebekler

Bebeğinizin günlük rutinleri arasında yer alan banyosunun ardından 7 organik esansiyel yağın karışımından oluşan “Organicare Bebek Yağı” ile ona keyfini daha da yerine getirecek bir masaj yapabilirsiniz. Böylelikle “Organicare Bebek Yağı”nın içerdiği tümü organik tatlı badem, üzüm çekirdeği, zeytin, susam, kayısı çekirdeği, lavanta ve ayçiçeği yağ ve özlerinin vitamin ve mineralleri ile aynı zamanda hassas cildini nemlendirerek tam koruma sağlarsınız. “Organicare Bebek Yağı” , sentetik ve tahriş edici hiçbir renklendirici, koku verici, Parafin (Mineral oil, Petrolatum), EDTA, Lanolin, Paraben ve koruyucu içermez. Yaptığınız masaj sayesinde bebeğinizin rahatlamasını sağlarken aynı zamanda hassas cildini nemlendirerek onu dış etkenlerden de korumuş olursunuz.

Deterjanlara dikkat!

Vücudumuz dış dünyadan gelen ikazlara karşın sürekli tetiktedir. Kendisine zarar verebilecek her türlü maddeye bir savunma mekanizması geliştirir. Alerjiler de bu savunma mekanizmasının işleyişi sonucu oluşur. Vücudumuzun koruyucu hücrelerini uyaran bu alerjenler; toz parçacıkları, duman, zehirli gazlar, polenler olabileceği gibi günlük hayatımızdaki kimyasal maddelerde olabilir.

Büyüklerimiz kendi tecrübelerini bizimle paylaşırken bebek bez ve kıyafetlerini nasıl özenle yıkadıklarını sürekli anlatırlar. Çamaşır makinesinin, leke çıkarıcı deterjanların, giysi dolaplarının içine sinen yumuşatıcı kokularının olmadığı senelerde, bebek bezleri kazanlarda saatlerce kaynatılır, bebek giysileri sabunlarla elde yıkanır ve havadar alanlarda kurutulurmuş. Yıllar ilerledikçe teknoloji evimizin her alanına girerek zaman kavramını en değerliler listemizin ilk sıralarına taşıdığı için artık bu uygulamalardan söz etmek mümkün değil. Ama gösterilen ihtimam aynı.

Bebek giysilerini yıkarken özel üretilen deterjanları veya sabun tozları tercih etmek gerekiyor. Kokusuz, parfümsüz, renksiz, bebeğin cildine ve solunum sistemine zarar vermeyecek hipoalerjenik kimyasallar bebek deterjanlarında aranılan özellikler. Bebek kıyafetlerini yıkamadan önce yıkama talimatının da okunması uygun olacaktır.

Özetlemek gerekirse sıvı deterjanların durulama esnasında daha avantajlı görüldüğünü belirtebilir. Bebek giysilerinin yıkandıktan sonra çok iyi durulanması gerekli. Bebeklerin alerjiye eğilimli oldukları düşünüldüğünde, onları alerjenlerden mümkün olduğunca uzak tutmanın gerekliliği de kendiliğinden ortaya çıkıyor.

Bebek giysilerinde hijyen

Bebek cildinin hassas yapısı ve dış etkenlere karşı koruma kalkanının yetersizliği bebek sağlığı ile ilgili olarak genellikle dile getiriilir.Bebeğin hassas cildine değen her şey büyük önem taşıyor. Bebek kıyafetlerinin temizliğinde kullanılan malzemelerde tabii bunların arasında yerini alıyor. Giysilerin içine işleyen bu kimyasallar gereken kriterlere uygun değilse bebeğinizde ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir.

Bebeğinizin cildi oldukça incedir ve dış etkenlere karşı da oldukça duyarlıdır. Yağ tabakası yetişkinlere göre oldukça azdır bu nedenle de soğuğa karşı dirençsizdir. Bu yüzden bebeğinizi özellikle ilk aylarda daha dikkatli giydirmeli, onun için özenerek seçtiğiniz birbirinden güzel kıyafetleri yıkarken bunların cildine doğrudan temas edeceğini unutmamalısınız.

Bebeklerde Ağız Bakımı

Bebeklerde diş fırçalama ve dişeti masajı şeklinde yapılacak günlük ağız bakım uygulamalarına ilk dişlerin çıkmasıyla başlanmalıdır. Bu dönemde diş fırçası kullanımı oldukça zor olan bir uygulamadır. Bebeğinizin dişlerinin temizliğinin diş fırçası yerine, sabah ve gece beslenmeleri sonrası, temiz nemli bir tülbent veya gazlı bezle yapılması yeterlidir. Ebevynler bu yaşta diş temizliğinin zor ve gereksiz olduğu düşüncesindedir. Ancak belirtilmelidir ki diş çürüğüne neden olan mikroorganizmalar ilk dişlerin sürmesiyle birlikte ağız boşluğuna yerleşirler. 1-1,5 yaş civarında kesici dişler tamamlandıktan sonra yumuşak küçük başlı bir diş fırçası ile diş macunu kullanmadan fırçalama yapılmalıdır. Bunun sonrasında iki yaş civarında bir çocuk diş fırçasını kendi kullanıp fırçalamak ister. Bu yaştaki bir çocuğun bilinçli fırçalama yapacak seviyede motor fonksiyonlarının gelişmediği gzöden çakırılmamalı ve fırçalama sonrası bir de ebevyn kendi fırçalamalıdır. 3 yaşına kadar çocuklar macunu yutacaklarından macunsuz fırçalama yapılması önerilmektedir. Bu nedenle diş hekiminin gerekli görüldüğü hallerde verilen florür tabletlerini, önerilen dozlarda ve düzenli olarak kullanılmak yerinde ve yeterli olacaktır.

Bunun yanı sıra bebeklerin hiçbir şikayeti olmasa da 1 yaşından itibaren yılda en az iki kez düzenli olarak diş hekimine götürülmesi onda "diş hekimi korkusu" oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır.

www.estoreorganic.com