Yenidoğan Günlüğü

Organicum Saç

10-12 Ay - Beslenme

Bir yaşına yaklaşırken beslenme

Onuncu aya geldiğinizde evde yenen hemen hemen herşeyi bebeğiniz de yiyebilir. Yalnız pişirirken yemeklerin tuzsuz olmasına dikkat edin. Yine haşlanmış ve ayıklanmış sebzeleri gevelemesi için eline verebilirsiniz. Et ve balıkları deri ve yağından ayırdıktan sonra küçük lokmalara ayırarak yedirebilirsiniz. Diğer yandan bebeğinize yağlı, tuzlu ve baharatlı yiyecekler vermekten kaçınmalısınız.

Bebeğiniz 11 aylık olduğunda yaşına girmesine 1 ay kalmıştır. Bu durumda bebek 1 yaşından sonra yiyeceği tüm besinleri yemeye hazırlanır. Bebeğin yeterli ve dengeli beslenmesi için değişik tatları denemesi ve birçok besini yemesi gerekir. Ancak bunları uygularken besinleri karıştırarak değil teker teker verin. Bebeğin ne yediğini görmesi ve tatması lazımdır. Yoksa bebek karışık tatları yemeyebilir. Israrcı olmayın ve bu durumları sakinlikle karşılayın. 1 hafta sonra tekrar deneyin. Bebeğin bu ay içinde dişleri çıktığından dolayı hafif pütürlü ve taneli yemekleri yiyebilir. Dişleriyle besinleri ezmeyi bu dönemde daha iyi kavrar.

12 aylık olduğunda yani 1 yaşına geldiğinde bebek artık inek sütü alabilir. İnek sütü bazı bebeklerde başlangıçta kabızlığa yol açabilir. Allerji yönünden de dikkatli olmak gerekir.Halen bırakmadıysa, artık biberonu bırakıp bardağa geçme zamanı da gelmiştir.Bebek, diğer aile bireyleriyle birlikte sofraya oturup yemekten zevk alacaktır.3 ana öğün ve sağlıklı ara öğünler vermeye dikkat edin.1 yaşla birlikte iştah azalabilir, gıda çeşitliliğine gidebilirsiniz ama bebeği kesinlikle zorlamayın. Sevdiği ve sevmediği besinler olabilir, onun tercihine saygı gösterin. Eğer bu kurallara uymazsanız, aranızda çok uzayacak bir savaşa sebebiyet verebilirsiniz.

Yemek Tarifleri

Etli sebze çorbası;

Malzemeler;

2 tane patates

Yarım havuç

1 çorba kaşığı pirinç

Çeyrek soğan

Yarım kabak

100 gr dana eti

Zeytinyağı

Hazırlanışı;

Tüm sebzeleri küp küp doğrayın ve zeytinyağında kavurun üzerine küçük küçük kestiğiniz etleri de ekleyin ve kavurmaya devam edin. Sıcak suyu üzerine ekleyip kaynamaya başlayınca pirinci ilave edip tencerenin kapağını kapatarak orta ateşte 25 dakika pişirin. Rondodan geçirdikten sonra yenmeye hazırdır. İki öğünde bebeğinize verebilirsiniz.

Kabak yemeği;

Malzemeler;

1 küçük kabak

1 küçük havuç

Yarım soğan

1 tatlı kaşığı pirinç

1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı;

Küp küp doğradığınız soğanı ve havucu yağda hafif pembeleşene kadar kavurun. Küçük küçük doğradığınız kabakları da ilave ederek tencerenin kapağını kapatın. Arada karıştırıp 5 dakika kadar pişirin. Pirincini ve üzerini geçecek kadar suyu ilave ederek pişmeye bırakın. Pirinçler diri kalırsa su ilave edebilirsiniz. Pilava yakın bir kıvamda olan bu yemeği bebeğinize çatalla ezerek yedirebilirsiniz.