Yenidoğan Günlüğü

Organicum Saç

7-9 Ay - Beslenme

Anne sütüne bebeğiniz aldığı sürece devam edilmelidir

Anne sütü yoksa veya yetersiz geliyorsa en az 300 ml. devam maması verilebilir. Tabii en uygunu doktorunuza danışmanız olacaktır. Meyve ve sebzeleri püre halinde rahatlıkla verebilirsiniz. Artık bebeğinizin eline, ağzında geveleyeceği çubuk biçiminde çiğ sebzeler verebilirsiniz. Bu dönemde et ve balıklara geçilebilir. Mevsimine uygun meyve ve sebze tüketimine dikkat edilerek soyulmuş domates, suda bekletilmiş kuru kayısı 7.-8. aylarda verilebilecek uygun besinlere örnek verilebilir. Bebeğiniz meyve ve sebze püresine, muhallebi gibi besinlere alıştıktan sonra 7. ayda kahvaltıya başlanabilir.

8. ve 9. aylarda yemek taneleri biraz daha büyüyebilir. Rende veya püre yerine ufak doğranmış yiyecekler hazırlayabilirsiniz.Kendi kendine yemeyi öğrenmesi için eline sık sık çubuk biçimli yiyecekler verin.Et ve balığı ızgara veya haşlama yaparak ve irice parçalara ayırarak verebilirsiniz. Bebeğiniz kızarmış ekmek, tuzsuz ev yemekleri,çorba, börek gibi besinleri tüketebilir.Pilav, makarna ve dolmaları 8.aydan sonra yoğurt ile karıştırarak yedirebilirsiniz.

Yemek Tarifleri

Domatesli Semizotu Püresi;

Malzemeler;

1 avuç semizotu

Yarım patates

1 küçük boy domates

Çeyrek soğan

1 çay bardağı su

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı;

Soğan, domates ve patatesi küçük küçük doğrayın. Tencereye suyla beraber koyun, semizotunu da ilave edin. Haşlandıktan sonra zeytinyağını ilave edip, rondodan geçirin. İsterseniz içine ekmek de katabilirsiniz ancak unutulmaması gereken bir noktayı hatırlatmak isteriz “bebek püreleri normal pürelere oranla daha sıvı olmalıdır”.

Taze Fasulye püresi;

Malzemeler:

6 tane taze fasulye

1 diş sarımsak

1 küçük domates

Çeyrek patates

1 çay bardağı sıcak su

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı;

Taze fasulyeleri temizleyip, ufak parçalara bölün. Domates, soğan ve patatesi ilave edin. Sarımsağı rendeleyip içine ekleyin. Suyunu da koyduktan sonra kısık ateşte pişirin. Haşlandıklarında yağını ilave edip rondodan geçirin.