Yenidoğan Günlüğü

Organicum Saç

4-6 Ay - Beslenme

Bebeğinizin beslenmesi

Bu aylar bebek beslenmesinde oldukça önemli bir yer tutar. Bebeğinizi katı yiyeceklerle tanıştırmak için en uygun zaman 4 ile 6. ay arasındaki dönemdir.

Çünkü artık bebeğiniz hızla büyüyordur ve buna bağlı olarak besin ve enerji gereksinimleri de giderek artmaktadır. Bu dönemde, meme ya da biberonla gerektiği gibi beslendiği bir öğünden sonra bile mama istediğini ve doymamış olduğunu görebilirsiniz. Bu durum bebeğinizin ek besinlere hazır olduğunun göstergesidir. Bunların dışında anne sütü varsa mutlaka devam etmelisiniz. Biberon maması kullanıyorsanız kullandığınız 1 numaralı başlangıç mamalarından 2 numaralı devam mamalarına geçmelisiniz. Ek gıdalara başlama zamanı 4. aydan önce olmamalı ancak ek gıdaya geçiş zorlaşacağından 6.aydan sonraya da bırakılmamalıdır. Ek gıdalara geçiş dönemi yavaş ilerleyen bir süreçtir. Bir kez katı besinleri tattıktan sonra her öğünde aldığı katı besin miktarı gittikçe artacaktır. Yeni beslendiğinde olabildiğince çok seçenek sunarsanız bebek, zengin çeşitle beslenmeye alışır ve yeni tatlara karşı tepki göstermez. İstediği kadar yemesine izin verin.

Katı Gıdalara erken ya da geç başlamanın zararları; "Erken başlanılırsa" ishal ve alerjik hastalıklar artabilir. Annenin sütü azalabilir. Zayıflık ve aşırı beslenme gibi sonuçlar olabilir. "Geç başlanılırsa" büyüme geriliği,bağışıklıkta azalma, ishal,vitamin eksikliği görülebilir.

Bebeğiniz Ek Gıda Almaya Hazır mı?

Bebeğiniz 4-6 ay arasında ek gıda almaya hazırdır. Ancak belirtmek gerekir ki bu süre içerisinde her bebeğin ek gıda almaya hazır olduğu zaman farklıdır. Bazıları üç aylıkken katı gıdalar almaya hazır duruma gelmesine karşın dil atma refleksi genellikle dördüncü aydan itibaren kaybolmaya başlar. Aslında emme işlevinde önemli bir rolü olan bu refleks yüzünden bebek, ağzına sokulan her şeyi; kaşığı, yiyecekleri diliyle iter. Bebeğinizi beslerken başını çevirir veya ağlarsa onu zorlamayın. Katı gıdalara her ikinizin de zevk alacağı, hoşnut kalacağı bir dönemde başlamanız, herhangi bir zamanda başlamaktan çok daha önemlidir. İstemiyorsa zorlamayın, emzirmeye ve ya biberonla beslemeye üç-dört gün daha devam ettikten, sonra tekrar deneyin. Bebeğiniz yutmadan önce yeni yemeğine belirli aralıklarla bakar, dokunur, koklar. Bu sebeple yapılacak en iyi şey bebeğinize yeni yemeğini birkaç gün tanıtmanızdır. Bebeğinizi beslenme saatlerinde yüksek bir sandalyede oturtup besleyin. O da böylelikle sandalyeye oturduğunda beslenme saatinin geldiğini anlayacaktır. Yemeğini hazırlarken onun dikkatini çekmek için bebeğinizle konuşun ve hazırladığınız yemekleri ona da gösterin. Bebeğinizin ifadelerini ve davranışlarını gözlemleyin. Bebekler yemek istemediklerinde bunu çeşitli şekillerde ifade ederler; örneğin, ellerini kaldırırlar, başka tarafa dönerler, kafalarını sallarlar ya da ağızlarını açmazlar.

Bebeğinizin Ek Gıda Almaya Hazır Olduğunu Gösteren İşaretleri İzleyin

Daha sık anne sütü ister ve daha çok süt için ağlar. Bazıları geceleri sık sık uyanırlar.

Parmakları ile tuttuğu nesneyi ağzına götürebilir.

Yiyeceği takip edebilir ve yiyecek verilince ağzını açar.

Ağıza verilen yiyecekleri dil ile dışarı atma refleksi kaybolmaya başlar.

Dudaklarına kaşık değdiğinde ağzını açmasıyla beraber dilini dışarı doğru çıkarmaz.

Isırma, çiğneme-yutma koordine hareketlerine başlar.

Başlangıçtaki emme şekli olgunlaşmıştır ve emmesi adeta bir sıvı içiyormuşçasına güçlenmiştir.

Yemek Tarifleri

Muz – Şeftali Püresi;

Malzemeler;

1 küçük boy muz

1 orta boy şeftali

1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı:

Muz ve şeftaliyi soyup ufak ufak keserek rondoya koyun, balı da ilave ederek püre haline getirin. Bebeğinize meyveleri sevdirmenin en ideal yöntemidir, denemenizi öneririz.

Sarı Mercimek Çorbası;

Malzemeler;

1 çay bardağı sarı mercimek

1 orta boy domates

1 küçük soğan

1,5 su bardağı su

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı;

Tencereye yağı ve küçücük doğradığınız soğanı koyup biraz kavurun, üzerine küp şeklinde doğradığınız domatesleri ilave edip kavurmaya devam edin. Sonra mercimeği ve suyunu ekleyerek yumuşayana kadar pişmeye bırakın. Arzu ederseniz rondodan geçirebilirsiniz.Organik İçerikli Kişisel ve Bebek Bakım Ürünlerinin Yeni Adresi