Yenidoğan Günlüğü

Organicum Saç

1-3 Ay - Hijyen

Göbek Bakımı

Özellikle belirtilmelidir ki göbek bağı temiz tutulmalıdır: Taze göbek bağı yeni doğmuş bebeğin en önemli enfeksiyona açık yerlerinden biridir. En az günde bir kez olabilir yalnız önerilen her bez değişimi sonrası göbek bakımı yapılmalıdır.

Göbek bağı kuru tutulmalıdır : Göbeğin hava ile temas etmesi durumunda göbek bağı kendiliğinden kuruyacaktır. Annelerin en çok merak ettiği ise bebeğin banyo yaptırılıp yaptırılamamasıdır. Göbek düşene kadar öncelikle enfeksiyonlara açık olacağından iki yada üç hafta süreyle temiz tutmak amacıyla uzun ve küvet banyoları yerine sünger ile duş şeklinde kısa banyolar yararlı olur.Banyo sonrası göbek bağı temiz bir bez ile hızla kurulanmalıdır. Bebek bezinin sık değiştirilmesi , ıslak ve nemli bezin uzun süre göbek bağıyla temasını engellemiş olacaktır. Bezin ön kısmının göbek bağı dışarıda bırakılacak şekilde katlanması da önemlidir.Göbek bağı vakti geldiğinde kendiliğinden düşecektir. Göbek bağının düşme sırasında az miktarda kanama görülür yalnız sonraki günlerde kanama olması durumunda vakit kaybetmeden doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Göbek bağının erken düşmesi enfeksiyonlar ve kanama açısından riskli olduğu gibi aynı zamanda bir ay geçmesine rağmen hala göbeği düşmemişse bebeğinizin doktoru ile irtibata geçmeniz gereklidir.

Bebeğinizin banyosu

Bebeğinizin banyosu için bebek şampuanı ve yumuşak bir yıkama beziniz olsun. “Organicare Bebek Şampuanı” , %100 sertifikalı organik olduğundan göz yakmaz. Bebeğinizin narin tenini ve yumuşak saçını güvenle temizler, nemlendirir ve korur. Bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz olgunlaşmamış olduğundan anne sütü ile beslenerek gelişirken zararlı dış etkilerden de korunmaları gerekir. Organicare, bebeğinizin toksik kimyasallarla temas etmeden sağlıkla ve güvenle büyümesi için geliştirildi. İlk günden tam koruma için bebeğinize rahatlıkla ve güvenle kullanabilirsiniz.

Bebeği yıkayabileceğiniz bir küvet almanız iyi olacaktır. Ayrıca, bebeği yalnız başınıza da yıkamanıza yardım edecek file, sünger gibi malzemeler satılmaktadır. Suyun sıcaklığını kontrol etmek için termometre de alabilirsiniz. Piyasada ayaklı küvetler de vardır. Bunlar daha rahat etmenizi sağlayabilir.

Banyodan sonra bebeğin cildini bebek losyonu veya yağı ile ovmanız da bebeği hem rahatlatabilir hem de cildinin kurumasını önler.Bebeğinizi ilk günden koruyan, 7 organik esansiyel yağın özel karışımından elde edilen “Organicare Bebek Yağı” içerdiği tümü organik tatlı badem, üzüm çekirdeği, zeytin, susam, kayısı çekirdeği, lavanta yağ ve özlerinin vitamin ve mineralleri bebeğinizin hassas cildini nemlendirerek tam koruma sağlar. Pişiğe ve konağa karşı etkili bileşenler içerir. Bebeğinize banyo sonrası “Organicare Bebek Yağı” ile masaj yapabilirsiniz. Altını bezlemeden önce de “Organicare Bebek Losyonu” ile bebeğinizi çevre ve hava koşullarının yaratabileceği pişik, kuruma ve tahrişlerden koruyabilirsiniz. Bu losyon pişiğe, tahrişe ve kızarıklıklara karşı etkili bileşenler içerir. Değerli esansiyel yağlar bebeğinizin cildine hızla nüfuz ederek bebeğinizi dış etkilere karşı korur.

Bebeğinizin alt temizliği

Bebeğinizin alt temizliği önemlidir. Bebek cildi hassas olduğundan, kolaylıkla pişik olabilir. “Organicare Bebek Losyonu” çevre ve hava koşullarının yaratabileceği pişik, kuruma ve tahrişlerin doğal olarak önlenmesinde etkindir. Pişiğe, tahrişe ve kızarıklıklara karşı etkili bileşenler içerir. Değerli esansiyel yağlar bebeğinizin cildine hızla nüfuz ederek bebeğinizi dış etkilere karşı korur. Bebeğinizi ilk günden koruyan bir diğer ürün ise 7 organik esansiyel yağın özel karışımından elde edilen “Organicare Bebek Yağı” içerdiği tümü organik tatlı badem, üzüm çekirdeği, zeytin, susam, kayısı çekirdeği, lavanta yağ ve özlerinin vitamin ve mineralleri bebeğinizin hassas cildini nemlendirerek tam koruma sağlar. Pişiğe ve konağa karşı etkili bileşenler içerir.

Bebeğiniz ve sizin için en kolay alt bezi, hazır çocuk bezleridir. Hazır bezler, çişi bebeğin tenine temas ettirmeden alt tabakaya atarak altının kuru kalmasını sağlar. Bebeğiniz ilk zamanlar neredeyse her emzirmeden sonra anne sütü kakası denilen sarımtırak, cıvık dışkıyı yapacağı için bazen günde sekiz kez altını değiştirmeniz gerekir. O yüzden ilk ay bezlerinden bolca hazır bulundurun. Aslında kaka yaptıktan sonra en iyisi altını yıkamaktır. Eğer evinizde sürekli ılık su temin edebiliyorsanız altını yıkayın. Ancak, çok iyi kurulamak ve bir süre havalandırmak gerektiğini aklınızda tutun. Diğer zamanlarda da ıslak pamukla altı silinebilir. Yine, altı kurumadan bezlemeyin. Bez değiştirmek için bir minderinin olması iyidir. Ancak bunun da temizliğini sık sık yapmalısınız. Gezmeye gittiğinizde, hazır alt silme bezlerinden bebek tenine uygun olanları kullanabilirsiniz. Eğer hazır bebek bezi kullanmıyorsanız, altını çok daha sık değiştirmelisiniz.

Altını bağlamadan önce “Organicare Bebek Losyonu” sürerek tahriş ve pişiklere karşı bebeğinizi koruma altına alabilir, hassas ve narin cildini koruyarak aynı zamanda teninin rahat nefes almasını böylece huzurlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Meme bakımı için önemli olan her emzirmeden önce ELLERİN YIKANMASI'dır.

Eller vücutta, evde veya çevrede bulunan her türlü mikrobu kolaylıkla taşır. Temizlemek için kullanılacak pamuk veya gazlı bez hiçbir zaman suya batırılmamalı, su temiz şişeden pamuğa dökülmelidir. Emzirme işi bittikten sonra meme başı yine suyla silinmelidir. Bu işlemleri takiben meme sütten bir miktar sağarak sürülür ve meme başı kuruduktan sonra temiz bir gazlı bez veya meme pedi konularak sütyen giyilir. Meme başını kapamadan önce mutlaka iyice kurutmak gerekir çünkü nemli ortamda çatlaklar daha kolay oluşur ve mikroplar daha kolay ürer. Eğer bebek emdikten sonra memede hala süt kalmışsa süt pompasıyla boşaltılmalıdır. Asla memede dört beş saatten fazla sütün kalmasına ve yumrular oluşturmasına izin verilmemelidir. Çünkü memede biriken bu süt mikroplar için çok uygun vasat teşkil eder. Diğer yandan meme başında çatlaklar oluşmuşsa, buradan mikropların içeriye girişi daha da kolaylaşacaktır.

Organik İçerikli Kişisel ve Bebek Bakım Ürünlerinin Yeni Adresi