Yenidoğan Günlüğü

Organicum Saç

13-18 Ay - Uyku

Sizi kutlarız

Biriciğiniz artık bebeklikten çıkıp bir çocuk oldu ancak hala küçüklüğündeki kadar uykuya ihtiyacı var. İki yaşına kadar 11 saati gece olmak üzere günde 13-14 saat uyuması gerekli.Hala gündüz iki kısa uykuya ihtiyaç duyar ama 18 aylık olduğunda günde bir kez akşamüstü 1.5-3 saat arası uyku çocuğunuz için yeterli olacaktır. 4-5 yaşına kadar onun bu düzeni devam etmelidir. Gündüz iki kez yattığı uykusunun bir tanesinden vazgeçmesi zor olabilir. Bundan dolayı uzmanlar geçiş döneminde bir süre bebeğinizin gece ne kadar uyuduğuna dikkat ederek bir veya iki gündüz uykusu ayarlamanızı ve gündüz bir kez uyuduğunda gece uykuya erken yatırmanızı tavsiye ediyorlar.

Hayatının bu ilk yıllarında çocuğunuzun uykularının sürekli bir düzene oturmasını beklemeyin. Çocuğunuz bir kaç ay boyunca geceleri düzenli uyuyup, sonra tekrar ilk doğduğu günlerdeki gibi geceleri sıklıkla uyanmaya başlayabilir. Bu durumda en iyi kozunuz bebeğiniz yaklaşık altı aylıkken başladığınız stratejileri sürdürmektir. Gece uykusu rutini; banyo yaptırmak, “Organicare Bebek Yağı” ile masaj yapmak, masal okumak, ninni mırıldanmak gibi, bunlar bebeğinizi sakinleştirip uyumasına yardımcı olacaktır. Yalnız unutmamanız gereken en önemli nokta bütün bu aktiviteleri hep aynı sırayla ve oldukça sakin ve huzurlu hareketlerle uygulayıp bebeğe gece uykusunun huzur ve mutluluk verici olduğunu hissettirmek gerekir. Bebekler ve çocuklar düzeni sever, aktivitelerin hep aynı sırayla yapılması ve arkadan ne geleceğini bilmeleri onları heyecanlandırır ve mutlu eder.

Günlük aktivitelerde de hep aynı sıra ve saatleri uygulamaya ihtimam gösterin, bu düzeni benimsediğinde uyku vaktini daha kolay kabullenecektir. Bebeğinizin uykuya her gece kendisinin dalmasına önem verin ve bunu destekleyin. Uyuyabilmesi için sallanma ya da ninni söylenmesi gibi aktivitelere ihtiyaç duymaması gerekmektedir. Eğer uyuyabilmesi için özel bir aktiviteye ihtiyaç duyuyorsa gece her uyanışında aynı aktiviteyi sağlamadan tekrar uykuya dalamayacaktır.Bu yaştaki bebeğiniz geceleri uykuya dalma güçlüğü veya gece sık uykudan uyanma gibi sorunlar yaşayabilir. Bu problemlerin genel sebebi artık ayağa kalkıp yürüyebiliyor olmasındandır. Uyumak istemezse uzmanlar bebeğinizi birkaç dakika süreyle yatağında bırakmanızı ve sakinleşmesini beklemenizi öneriyor.

• Bebeğin kendi kendine uyumasını öğretmek adına ağlamasına göz yummak doğru mudur?

Bebeğinize yalnız uyumayı öğretirken tabii ki duygularını da gözardı etmemeniz gereklidir. Bebekler tek başlarına uyumayı öğrenmeleri için ağlamaya terk edildiklerinde ailelerinin onları sevmedikleri hissine kapılırlar. Ağlamayı kestiklerinde sebep yardımın geleceğinden ümidi kesmiş olmalarıdır. Bebeğinizin uykusunun geldiğini gördüğünüzde yatağına koyun ve ona şarkı mırıldanın, sırtını okşayın ve huzurlu olmasını sağladıktan sonra odadan ayrılın. Eğer ağlarsa yeniden odasına gidip onu biraz daha rahatlatıp sakinleştirerek tekrar çıkabilirsiniz.İlk yıl içinde bunu pek çok kez yapmanız gerekebilir. Bebeğiniz onun ihtiyaçlarına cevap verdiğinizi ve size güvenebileceğini öğrenip huzur içinde uykuya dalabilir. Bebeğiniz ne kadar sizin onun ihtiyaçlarınıza cevap vereceğine inanırsa o kadar az ağlayacak ve huzurlu bir şekilde uykuya dalacaktır.

Eğer çocuğunuz gece her uyanışında sizden alaka görmeye alıştıysa, onu yavaş yavaş bu durumdan vazgeçirmeye başlamalısınız. Örneğin gece uyandığı saatlerde sakinleştirmek için onu sütle beslemek yerine, sadece su verin ya da hiçbirşey vermeden tekrar uyutmaya çalışın. Geceleri uyandığında onu oyun oynamaya alıştırdıysanız, buna devam etmeyin. Odasındaki ışığı yakmadan, onu kucağınıza almadan sadece konuşarak rahatlatmaya çalışın

.