Sık Sorulan Sorular

S 1:
Cep telefonumu yanımdan ayırmıyorum bebeğimi etkiler mi?
C 1:
Cep telefonlarının hamileliğe ters etkisi henüz kanıtlanmış ya da bildirilmiş değil.. Cep telefonları radyo frekanslarıyla çalışmakta olup, bu konuda herhangi bir ek uyarı gündeme gelmemiştir. Her ne kadar iyi ses kalitesi için yüksek frekanslar tercih ediliyorsa da bunların vücutta absorbsiyonu kabul edilen miktarların altında kalmaktadır.Cep telefonu vericileri bulunan alanlarda yaşayanlar için artmış bir riskten de bahsedilmemektedir. Tüm bunların yanı sıra yine de cep telefonu ile ilişkilerin iyi ayarlanması, kalp, karın gibi bölgelerden mümkün olduğu kadar uzak tutulması ve konuşma süresinin iyi ayarlanması, mümkün olduğunca tedbirli olmak önerilmektedir.
S 2:
Kontakt lens takmak istiyorum, hamile olduğum için bir sorun olur mu?
C 2:
Hamilelikten önce hiçbir sorun yaratmayan bu durum hamilelikle birlikte aniden rahatsız edici olabilmektedir. Sebebi hamilelikteki hormonal değişimlerden etkilenen korneadaki kurvatür değişikliği olabilir. Bu hallerde derhal göz muayenesi yapılmalıdır. Genellikle bu tip göz muayenesinde damla kullanılmaz ama kullanılması gerekli ise göz damlalarının hamileliğe aksi yönde tesir ettiği görülmemiştir. Ancak yine de hamilenin kullanacağı göz damlasıyla ilgili bilgi verilmelidir. Güvenli olduğu test edilip kanıtlanmış damlalar kullanılabilir ve hamilelikte göz bebeğini büyütücü damlalardan kaçınılmalıdır.
S 3:
Hamilelikte şeker hastalığı neden oluşur?
C 3:
Hamilelik sırasında salgılanan pek çok hormon insülin karşıtı etkileri ile kan şekerinin yükselmesi yönünde rol oynar. Hamileliğin özellikle 24. haftasından itibaren insülin hormonuna karşı direnç gelişir. Normal koşullarda yeterli insülin salgılayabilen fakat hamileliğin artan insülin direncini karşılayamayan anne adaylarında hamilelik şekeri ortaya çıkar. Bu nedenle tüm hamilelere 24 – 28. haftada 50 g glukoz tarama testi yapılarak hamilelik şekeri araştırılır.
S 4:
Hamilelikte ortaya çıkan şeker kalıcı mıdır?
C 4:
Hamilelikte şeker hastalığı olan annelerde genellikle doğum sonrası insülinle tedavi ihtiyacı ortadan kalkar. Ancak bu kadınlarda yaşamlarının daha sonraki dönemlerinde şeker hastalığı gelişme riski artmaktadır. Bu oran normal kilolularda % 20, kilosu fazla kadınlarda % 60 ‘ tır. Fazla kiloya dikkat!
S 5:
Nefes alıp verme alıştırmaları doğumu kolaylaştırır mı?
C 5:
Nefes alıp verme, sancı sırasında ağrıların daha az hissedilerek geçirilmesine destek olur. Böylelikle anne daha az yorulur. Doğum esnasında, sancı aralarında bebeğin daha bol oksijen alabilmesi, rahim kasının kasılma sırasında yorgunluğunun giderilmesi için anne rahat rahat nefes alıp vermeli, güzel şeyler düşünüp gevşemelidir. Anne adayı sancı geldiğinde derin olmayan nefesler alarak, sık sık ve az az nefes vermelidir. Sancı geçene kadar da nefes vermeyi sürdürmelidir. Nefes verirken ağız ıslık çalar gibi olursa kendinizi daha rahat hissedirsiniz.
S 6:
Sancılar başladığında eşim ve ben ne yapabiliriz?
C 6:
En önce yapmanız gereken şey sakin olmak. Sancıların başlaması ile doğumun gerçekleşmesi arasında belli bir zamana ihtiyaç vardır. Bu nedenle sancılar sıklaştığında daha önce yapılan tahlilleri ve aşağıda belirtilen eşyaları yanınıza alarak doğum yapacağınız hastaneye gidin. Yapılacak muayene sonucunda size durumunuz hakkında gerekli bilgi verilecektir. ANNE İÇİN Gecelik ya da pijama, Terlik, Çorap, Emzirme sütyeni, İç çamaşırı, Hijyenik kadın bağı, Kağıt peçete, Koyu renk havlu ve sabun, Diş fırçası ve macunu, Sütyen tamponları, Hırka, Yakınlarının telefon numaraları, hastaneden çıkarken gerekli giyecekler. BEBEK İÇİN Bebek bezi, Zıbın-fanila, Tulum, Hırka, Başlık ve Battaniye.
S 7:
Ciltte oluşan çatlakları nasıl engelleyebilirim?
C 7:
Hamilelik ilerledikçe ve cilt gerildikçe oluşan çatlaklar öncelikle sizin cilt yapınızla alakalıdır. Cildiniz esnekse ve çatlak oluşturmaya yatkın yapıda değilse hiçbir ürün kullanmamanıza rağmen çatlak oluşmayabilir. Nemlendirici kremler veya badem yağı gibi doğal ürünler kullanmayı deneyebilirsiniz. Aile öyküsü ve genetik yatkınlık yada daha önceki hamileliğinizde çatlak oluşması yeniden çatlakların ortaya çıkmasında etkendir. Anneniz ya da kızkardeşlerinizde varsa sizde de görülme riski artar. Sonuç olarak çatlaklar kişinin cilt yapısıyla ilgilidir. Bu nedenle cilt yapısı çatlamaya yatkın olan anne adayları bunu önlemek için ne kullanırlarsa kullansınlar çatlama olmaktadır. Cilt yapısı çatlamaya yatkın olmayan hamileler ise hiçbir krem,yağ v.b kullanmamalarına rağmen çatlak oluşmamaktadır.
S 8:
Hamileyken diet yiyecekler alabilir miyim?
C 8:
Diet ürünler, tatlandırıcı içerenler hariç sakıncalı değildir. Yani light içecekler gibi aspartam, sakarin v.b tatlandırıcıları içeren içecekler ve yiyecekler sakıncalı olabilir bunun yanı sıra yağı azaltılmış yoğurt yada karbonhidrat oranı azaltılmış yiyecekler sakıncalı değildir.
S 9:
Güneşlenmek ve solaryum zararlı mıdır?
C 9:
Anne adaylarına özellikle ilk 12 hafta süresince güneşlenmek ve solaryum önerilmez. Hamilelik süresince artan hormonlardan dolayı güneşe duyarlılık daha da artar ve güneşlenme ve solaryum cildinizde aşırı lekelenmelere neden olabilir. Güneş ışınlarının etkisi ile vücudun aşırı ısınması ve sonucunda da oluşacak sıvı kaybı anne adayına zararlı olabilir.
S 10:
Hamileyken hangi pozisyonda yatmak gerekir?
C 10:
Hamilelikte ilk 3 ay rahim küçük olduğundan yatma pozisyonu pek önemli değildir. Ancak 3. aydan sonra sol yana yatış önerilir. Çünkü sadece bu pozisyonda bebeğe giden kan miktarı en fazladır. Sırt üstü yatmak rahmin büyük damarlara baskı yapmasına neden olur ve bebeğe giden kan miktarı azalır.Diğer yandan anne adayının da nefes almada zorluk çekmesine sebep olabilir.
S 11:
Mide Yanması Şikayeti Neden Olur?
C 11:
Hormonların artması ve rahmin büyüyüp mideye baskı yapması mide yanmasına neden olabilir. Hamilelikte artan hormonların etkisiyle midenin yemek borusuyla birleştiği bölgedeki girişi gevşer ve buradan mide asiti yemek borusuna geçerek yukarı kaçar ve böylece de yanma şikayetine neden olur. Rahmin giderek büyüyerek mideye baskı yapmasıyla bu şikayetler hamileliğin son aylarında daha da artar.

Mide yanmasını azaltmak için:

- Bir seferde çok yemek yeride, sık sık az miktarda yemeli.

- Ilık süt mide yanması şikayetinize iyi gelebilir.

- Kızartmalar, aşırı yağl, baharatlı yiyecekler bu şikayetleri arttırır bunlardan kaçının.

- Sıkı giyecekler giymeyin.

- Yüksek yastık kullanabilirsiniz.

- Doktorunuzun önereceği mide asitini giderici ilaçları kullanabilirsiniz.

S 12:
Hamileyken tatlandırıcı kullanabilir miyim?
C 12:
Tatlandırıcılarla ilgili bazı deneyler yapılmıştır ancak hamileliğe olabilecek etkileri henüz net olarak bilinmemektedir bundan dolayı da hamilelikte tatlandırıcılardan (sakarin, aspartam v.b) kaçınılmalıdır.
S 13:
Hamileliğim süresince Parfüm – Deodorant kullanmak sakıncalı mıdır?
C 13:
Hamileyken parfüm – deodorant ve benzeri ürünler kullanmak aşırıya kaçılmadığı takdirde sakıncalı değildir.Bunun yanı sıra mümkün olduğunca kaliteli ürünler tercih etmekte fayda vardır.
S 14:
Hamilelikte göğüslerimden süt gelmesi normal midir?
C 14:
Bazı anne adayları hamileyken memelerden süt gelebilir. Özellikle 5. aydan sonra bu durum gerçekleşebilir. Oldukça normaldir ve tedavi gerektirmez. Hamilelikte artan hormonların sonucu oluşur. Ancak memelerden gelen sıvı berrak yada beyaz değilse, süte benzemiyorsa, kanlı yada koyu renkli görünümde ise mutlaka doktora başvurmalısınız. Memelerden süt gelmesi durumunda memeler sıkılmamalı, süt sağılmamalıdır. Bu tür hareketler rahim kasılmasına sebep olabilir. Ayrıca bol sütyen giyilmelidir.
S 15:
Hamilelikte Vajinal akntı normal midir?
C 15:
Hamileyken hormonal değişimlere bağlı oluşan değişimlerden birisi de vajinal akıntıda olan artıştır. Ancak hamilelikte olan her vajinal akıntı normal akıntı değildir.Hamileliğe bağlı normal akıntı genellikle ince, beyaz, açık renkte kokusuz yada hafif kokuludur. Böylesi durumda telaş yapmanıza yada tedaviye gerek yoktur. Anormal olanı gri, sarı, yeşil, kötü kokulu, pembe-kırmızı içerikli, kaşıntılı vajinal akıntıdır.Bunun doktorunuz tarafından tedavi edilmesi gerekir. Mantar (kandida) enfeksiyonu yada başka bir mikrobik enfeksiyon olabilir.

Doğum sonrası dökülmeleri önlemek mümkün. Nasıl mı?
1  2  3  4