Sağlık Köşesi

Sebze çorbaları

İçerisinde bulunduğunuz mevsime uygun taze sebzeler kullanarak sebze çorbası hazırlayabilirsiniz. Sık sık soğan veya lahana gibi sebzelerin kullanılmaması gerektiği tavsiyeleri duyulur fakat gerçekte bu şekilde bebeğinizi beslemenizin olumsuz bir etkisi yoktur. Problem sadece bebeğin çorbanın tadını beğenmemesi olabilir.

Çorbayı, sebzeleri iyice yıkadıktan sonra, ufak parçalara ayırarak ardından suyunu ekleyip, tuz atmadan yaklaşık bir saat kısık ateşte pişirerek hazırlayabilirsiniz. Diğer yandan kısa zamanda yüksek ateşte düdüklü tencerede de pişirmeyi tercih edebilirsiniz, bu şekilde geçici süresi olan vitaminlerin muhafaza edilmesini sağlarsınız.

Çorbanın 200-250 gramına yaklaşık 1 kaşık kadar yani 30-40 gr, sebze ezmesi ekleyebilirsiniz. Böylece büyük ölçüde vitamin, kalsiyum, lif ve protein ve karbonhidrat sağlamış olursunuz. Enerji miktarını ise 2 kaşık zeytinyağı yaklaşık 6 gr civarında ve 2 kaşık o da yaklaşık olarak 10 gr kadar rendelenmiş peynir ekleyerek arttırabilirsiniz. En sonunda çorbaya 30 ya da 40 gr kadar tahıl ekleyebilirsiniz. Pirinç, mısır, yulaf, çavdar ya da karışık tahılların unları kullanılabilir.

Çoğunlukla bebekler yavaş yavaş yemeğin kıvamına alıştırılır, tahıl unlarından , ezmelere ve sonunda da katı gıdalara geçiş yapılarak ilerleme kaydedilir.

www.organicare.com.tr