Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

Başım ağrıyor ve çok halsizim

Hamileliğin erken döneminde görülen baş ağrıları genellikle anne adaylarını rahatsız eder. Nedeninin kesin olmamakla birlikte hamileliğin erken döneminde görülen diğer rahatsızlıklar gibi, hormon düzeyinde ve kan dolaşımındaki değişiklikler ile ilintili olduğu söylenebilir. Diğer olası nedenler arasında aşırı stres ve yorgunluk yer alır. Hamile kaldığınızı öğrenir öğrenmez kafeini azaltırsanız veya tümden keserseniz, alışkanlığınızdaki bu değişiklikler de sizde bir kaç gün baş ağrısı yapabilir. Kendini iyi hissetmeme, hamile kadınlarda sık görülür ve hamilelik sırasında görülen dolaşım değişiklikleri sonucu olabilir. Hamileliğin 6. ayından sonra oluşan baş ağrıları ise ilk aylardakiler gibi masum olmayabilir. Bu dönemlerdeki baş ağrılarında mutlaka tansiyonun ölçülerek kontrol edilmesi önerilir. Çünkü hamileliğe bağlı hipertansiyon ve gebelik zehirlenmesi bu dönemlerde anne ve bebek sağlığını tehtid eden baş ağrısı nedenleri arasında yer alır.

Öneriler

Hamileliğe bağlı baş ağrıları, yüzün ön tarafı ve kenarlarına, burun çevresine, gözlere sıcak kompres uygulama ile azabilir.

Diğer yandan gevşeme egzersizleri, baş ağrınızı azaltmanın yanı sıra kendinizi daha zinde hissetmenize sebep olur. Bu egzersizleri gözünüzü kapatıp sakin güzel bir yerde olduğunuzu düşleyerek yapabilirsiniz.

Tabii unutulmaması gereken bir diğer unsur da iyi ve dengeli beslenmedir. Güzel dinlenme, masaj, hafif egzersiz ve yürüyüşler şikayetlerinizin önemli ölçüde azalmasını sağlayacaktır.

Bir diğer önemli nokta da yaşamınızdaki stresi azaltmanız hamileliğinizin ilk dönemleri ile geri kalanını kolay geçirmenizi sağlayacaktır. Söylemesi kolay demeyin, anne olma yolundaki yolculuğunuzun tadını çıkarın, sorunları boşverin.

Ağrı kesici kullanmayın, kullanacaksanız da önceden muhakkak doktorunuza danışın