Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

Sürekli idrara çıkıyorum

İlk üç ayda rahmin büyüyen hacmi ile böbreklerde oluşan fonksiyon değişimleri anne adayına idrara çıkma ihtiyacı hissi verir. Bunun yanında hapşırırken, öksürürken ve gülerken idrar kaçırabilirsiniz. Sebebi de büyüyen rahmin idrar torbasına yaptığı baskıdır.

Bu şikayetler 4. aydan sonra hafiflese de son aylarda bebeğinizin başının mesaneye baskı yapmasından dolayı genellikle yeniden artar.

Öneriler

Sürekli idrara çıkma problemleriyle başa çıkabilmek için; yatmadan birkaç saat önce su içmeyi kesebilirsiniz. Böylece gece uykunuz bölünmez. Tüm hamilelik süresince sıvı alımını azaltmanız kesinlikle önerilmez.

Diğer yandan ihtiyaç hissettiğiniz her an idrarınızı yapın. Tutmak, idrar torbanızın tam olarak boşalamamasına ve sonucunda da idrar yolları enfeksiyonuna yol açabilir. İdrar yaparken öne doğru eğilmeniz idrar torbanızın tam olarak boşalmasına yardımcı olur.

Sık sık idrara çıkma (pollaküri), idrarınızı yaparken yanma ve sızlama (disüri) ile birlikte kasık ağrısı şikayetiniz varsa bu durum sistit (mesane enfeksiyonu) veya diğer idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olabilir, konuyla ilgili vakit kaybetmeden hekiminize bilgi vermelisiniz. Her zaman ki gibi kendisi en doğru olacak şekilde sizi yönlendirecektir.