Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

Kendimi daha sinirli, gergin ve alıngan hissediyorum;

Hamileliğin ilk 3 ayında anne adaylarında bazı psikolojik değişiklikler ortaya çıkabilir. Örneğin kişi çok neşeliyken aniden ağlama krizlerine tutulabilir. Bazı günler çok sinirliyken bazı günler sakin olabilir. Hamilelikte depresyon, hassasiyet, aşırı alınganlıklar, aşırı uyuma isteği gibi şikayetler sık olarak görülür. İlk 3 ay hamilelikte adaptasyon dönemidir ve anne adayı hamileliğe uyum sağladıkça bu sorunlar da yavaş yavaş ortadan kalkar.

Hamileliğin başlangıcında yaşanan bu sorunlar hamileliğin son haftalarında tekrar bir takım huzursuzluklarla ortaya çıkabilir. Bunun nedenleri arasında ise doğumla ile ilgili endişeler, doğum sonrası anne olmanın getirdiği tedirginlikler, bekleyen maddi ve manevi yükümlülükler gösterilmektedir. Anne adayı asabi, heyecanlı olabilir, uyku problemleri ortaya çıkabilir.

Öneriler

Bütün bu şikayetler geçicidir ve fazla endişe edilmemesi gerekir. Hemen hemen her kadın bu duyguları yaşar.

Diğer yandan baba adayı da bir takım sıkıntılarla yüzleşebilir. Eşinin durumu hakkında endişeler taşıyabilir ve konuyla ilgili bilgisi yoksa ona yardım edememenin üzüntüsünü yaşayabilir. Bu nedenle sizden önce böyle bir deneyim yaşayan arkadaşlarınız ile konuşarak onların tecrübelerinden yararlanabilirsiniz.

Ancak unutmamanız gerekir ki en doğru yardım ve yönlendirme, konunun uzmanı olan hekim ve psikologlardan alınabilir.