Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

6.hafta

İlk kalp atışları başladı. Bebek artık bir embriyo. Büyüme bu hafta çok hızlıdır. Göbek kordonu gelişir. Gözleri ve kulaklarının yanı sıra ağız için bir açılım oluşmaya başladı. Kalp da kan pompalamaya başladı ve diğer organlar da yapım aşamasında.

Hamilelikte salgılanan hormonların seviyesi arttıkça başta sabah olmak üzere gün boyu bulantı şikayetleriniz daha belirgin hale gelebilir. Geçen hafta belirtildiği gibi canınız bazı gıdaları çok çekerken, diğerlerinin adını hatırlayınca bile bulantı hissedebilirsiniz. Hamileliğinizin bu döneminde bulantı dışında sık idrara çıkma, yorgunluk, uykuya eğilim, baş ağrıları gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Baş dönmesi de bu dönemin tipik belirtilerindendir. Hamileliğin erken dönemlerinden itibaren salgılanan hormonların etkisiyle meme uçlarınızda koyulaşma ve memelerinizde dolgunluk ve büyüme, beraberinde ağrı ortaya çıkabilir. Sık sık acıkma da yine artan hormonların etkisine bağlı olarak ortaya çıkan diğer belirtilerdir. Rahminiz büyümeye ve idrar torbanıza baskı yapmaya başladığından idrar torbanızın az miktarda dolması bile idrar yapma ihtiyacının uyanmasına neden olabilir. Bu yüzden daha bu gebelik haftasında bile sık idrara çıkma şikayetleriniz başlayabilir.

Annelere öneriler:

Bebeğinizin organ gelişiminin devam ettiği birinci trimesterde doktorunuz önermedikçe hiç bir ilaç kullanmamalısınız. Saç boyama, manikür gibi gerçekten ihtiyacınız olmayan şeylerden de kaçınmanızda fayda vardır. Alkol, uyuşturucu, sigara gibi bebeğinize zarar verebilecek alışkanlıklardan hamileliğiniz boyunca uzak durmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Baba adaylarına tavsiyeler:

Eşiniz yoğun olarak sabah bulantılarından şikayet ediyorsa ona yardımcı olmak adına birkaç şey yapabilirsiniz. Örneğin bazı kokular onu daha da çok rahatsız edebilir mesela kahve kokusu, bulantıları bitene kadar sabah koku yapacak herhangi bir gıdaya sofranızda yer vermemeye özen gösterin. Karbonhidrat ve protein bakımından yüksek gıdalar alması konusunda ona yardımcı olun. Bol sıvı tüketmesine özen gösterin, özellikle de su. Baş ucuna tuzlu krakerlerden koyun ve yatağından kalmadan önce birkaç tane atıştırmasını sağlayın. Yemek ve genel ev işlerini yapmak konusunda ona yardımcı olacağınızı söyleyerek onu rahatlatın. Kendini bunları yapacak güçte hissetmediği ve aklı da bu işlerde kalacağı için oldukça endişeli olan eşinize bunu duymak çok iyi gelecektir. Ona bu dönemde kendisine ve bebeğinize iyi bakmasının yeterli olacağını, sizin tüm ev işlerinde kendisine mümkün olduğunca yardımcı olabileceğinizi söyleyin.

Annelere Özel:

Bebeğinizi Astım ve Obezite riskinden koruyun.

www.estoreorganic.com

Gerçek Organik Saç Bakımı>