Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

8.hafta

Bu hafta yapılan bir ultrasonda kalp atışlarının seyrini çok net bir şekilde izleyebilirsiniz. Dirsekler oluşmaya ve parmakları gelişmeye başlar. Bacak tomurcukları, ayak, ayak parmakları için küçük çentikler görülmeye başlanır. Yüz, kulaklar, gözler ve burun ucu görünür hale gelir ve zamanla bunlar gelişir değişir. Diğer yandan bağırsaklar ve göbek kordonu oluşmaya başlar, diş, diş etleri altında gelişir.

Sekizinci haftaya geldiğinizde rahminiz artık bir portakal büyüklüğüne erişmiş durumda. Rahminiz mesanenin üzerine yatmış şekildedir ve bu nedenle sık idrara çıkma şikayeti yaşamaya devam edersiniz. İlerleyen haftalarda rahim büyüdükçe mesanenin üzerinden kalkacak, ancak üçüncü trimesterden sonra büyümesiyle yerçekimi yönünde tekrar mesaneniz üzerine "yatacaktır".

Annelere öneriler:

Hamilelik hormonlarınızın etkisiyle bu haftalarda çeşitli cilt problemleri yaşayabilirsiniz. Bazı anne adayları ergenlik dönemindeki sivilcelerinin geri döndüğünü görüp şaşırabilir. Hamilelikte cildin yağ salgısı arttığından cildiniz sivilce oluşumuna elverişli hale gelmiştir. Endişelenmeyin. Bu cilt değişiklikleri sıklıkla birinci trimesterden sonra kaybolur.

Kendi başımızayken o kadar da önemli değildi, ancak aynı bedende iki kişi olunca yediklerimize, içtiklerimize, sürdüklerimize, giydiklerimize, kısacası hayat tarzımıza çok dikkat etmeliyiz.

Modern yaşamın istenmeyen, kaçınılması gereken ve artık gerçekten hayatımıza sinsice eşlik eden on binlerce zararlı kimyasal ve sentetik maddesinden mümkün olduğunca bebeğimizi korumaya çalışmak en doğrusu.

Günümüzde artık açıkça annenin kanında, sütünde, bebeğin içinde bulunduğu su kesesinde yapılan ölçümlerde zararlı ve toksik kimyasallara rastlanıyor.

Aşağıda sıralanan 7 önemli noktaya dikkat edersek riskleri en aza indirmiş oluruz :

1. Organik besinlere "evet" diyelim

Organik besinler böcek ilaçlarına, sentetik gübrelere, hormonlara, antibiyotiklere, nitratlara maruz kalmanızı önlerler. Doğal şekilde yetiştirilmiş organik ürünler ayrıca uzun vadede kanser riskini de azaltırlar. Tabii karnınızdaki ufaklıkta bu tür besinleri severek yediğinizden, doğal ve katkısız besinlere doğru bir damak tadı edinecektir. Böylece doğduktan sonra daha sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmesi kolaylaşacaktır.

2. Sentetik kimyasallar olmadan güzelleşin

Doğal veya organik şampuanlar, maskeler, deodorantlar, parfümler, makyaj malzemeleri, nemlendiriciler vb. kişisel bakım ürünleri kullanın. Her yerde kolayca satın alabileceğiniz harcıalem kozmetiklerin, saç ve cilt kremlerinin içinde bulunan silikon, paraben, triclosan, fragrance isimleriyle etiketlerinde yer alan benzol türevlerinden kendinizi koruyun. Eczanelerde satılan kaliteli kişisel bakım ürünlerini tercih edin.

3. Pamuktan organik pamuğa geçelim

Alışılageldik pamuk üretimindeki ilaçlama oranı tüm dünyadaki böcek ilaçlamasının %25 i. Bu da pamuğu çevreyi en çok kirleten ekoloji düşmanı bir tarım ürünü yapıyor. Hamilelik döneminde ve sonrasında organik pamuk ve zararsız boyalar ile üretilmiş nevresimler ve havlular kullanmaya özen gösterebilirsiniz.

4. Evinizi dekore ederken

Petrol türevi poliüretan gibi kimyasallar içeren mobilyalardan, yanmaz kumaşlardan, nemi emmeyen ve leke tutmadığı iddia edilen tekstil ürünlerinden kaçının. Çocuklar için üretilen poliüretan sandalye vb. ürünleri evinize kesinlikle sokmayın.

5. Yeni kurallara merhaba

Sigara içmeyin, alkol tüketmeyin, anti-depresanlardan, aşırı çay ve kahve tüketiminden, kafein içeren gazlı gazsız içeceklerden uzak durun. Kediniz varsa mümkünse artık toprağını başkası değiştirsin, kedi toprağındaki toksoplazma adı verilen organizma karnınızdaki bebeğe geri dönülmez zararlar verebilir. Bahçeyle de uğraşırken işi başkasına devredemiyorsanız artık mutlaka maske ve eldiven takın.

6. Cıvayı hayatınızdan çıkarın

Hücrelerinde cıva biriktiren balık türlerini tüketmeyin. Bu ağır metalin cenin oluşumundan 6 yaşına kadar çocuğunuzda birçok gelişim bozukluğuna neden olduğu bilinmekte. Suşiye de dikkat ! Daha emniyetli karides, somon gibi balıkları tüketmeyi de protein ve omega-3 yağ bileşenleri açısından ihmal etmeyin.

7. Son olarak;

- Bırakın sinek teli veya lambalı yok ediciler iş görsün, oda tabletlerini, aerosol spreyleri evinize sokmayın,

- Bir süre teflon kaplı değil çelik veya döküm tavalarla, cam saklama kaplarıyla idare edin,

- Hamilelik başlangıcı sanki evi yenilemek, odaların dekorunu, rengini değiştirmek için uygun bir zaman gibi görünse de sakın tamirat, boyama, yapıştırma gibi zararlı ve toksik kimyasalların ve tozların açığa çıktığı işlere bu sıralar girişmeyin.

Baba adaylarına tavsiyeler:

Eşinizin ilk doktor kontrolüne mutlaka siz de gitmelisiniz. Unutmayın bu süreçte anlayışlı ve katılımcı olmanız oldukça önemli. Sorularınız ile ne denli katılımcı olduğunuzu gösterebilirsiniz. Doktor kontrolü sonrasında akşam eşinizi yemeğe götürebilirsiniz. Böylece ona yalnız olmadığını da hissettirmiş olursunuz.

Annelere Özel:

www.estoreorganic.com

Gerçek Organik Saç Bakımı

Tam Organik Güzellik Banyosu