Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

9.hafta

Bu hafta bebeğinizin yüz yapısında önemli değişiklikler var. Dudaklar ve gözler giderek gelişimini sürdürür ve ağız açıp kapama hareketleri ve dil gelişmeye başlar.

Diğer yandan kıkırdak ve kemikler de oluşmaya başlar. Bağırsaklar önceleri kordon içindeyken, karın içinde kendileri için oluşturulan boşluğa doğru ilerler. Parmaklar ortaya çıkar, ancak daha kısa ve perdelidirler.

Annelere öneriler:

Göğüslerinizdeki dolgunluk ve hassasiyet bu hafta biraz daha artmış olabilir. Rahat edebilmek adına göğüslerinizi alttan iyi destekleyen bir sütyen kullanabilirsiniz. Yine artan hamilelik hormonlarının etkisiyle mide yanması ve hazımsızlık gibi şikayetler bu haftada ortaya çıkabilir. Midenizin hiçbir zaman aşırı dolmamasına özen göstermelisiniz. Ayrıca mide yanması yapan yiyeceklerden ki bu yiyecekler kişiden kişiye değişir, uzak durmalısınız. Şikayetleriniz şiddetliyse veya aldığınız önlemlere cevap vermiyorsa doktorunuza durumu anlatarak ondan sizi yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

Baba adaylarına tavsiyeler:

İlk trimesterde birçok kadının cinsel anlamda isteklerinde değişiklik olur. Sabah bulantılarından dolayı kendini oldukça keyifsiz ve kötü hissedebilir. Hatta sizi yatak odasında bile istemeyebilir. Bunu asla şahsi olarak algılamayın. Bu hormonların dalgalanmasından kaynaklanmaktadır. Diğer yandan siz de eşinize yakınlaşırken bebeğe zara vermekten ya da hamileliğin gidişatın ı etkilemekten kaygı duyabilir ve endişeye kapılabilirsiniz. Bu ve benzeri korkularınız varsa bunlardan kurtulmak ve bunları hafifletmek için bu konuyu eşinizin doktoru ile konuşabilir ve sizi yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

Diğer yandan ne hissettiği ve ne istediği konusunda eşinizle de açıkça konuşabilmelisiniz. Belki bir süre ilişkiye girmeden ama oldukça yakın davranarak bu süreci rahatça atlatabilirsiniz.

Annelere Özel:

Organik Bebek Bakım Ürünleriyle Bebeğinize Tam Koruma

www.estoreorganic.com

Gerçek Organik Saç Bakımı