Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

10.hafta

Bebek, rahim içinde hareketine başlar ancak bunun anne tarafından fark edilmesi çok kolay değildir. Dirsek, bilek, diz, omuz ve ayak bileği gibi eklemlerin çoğu artık oluşur. Bu hafta sonuna doğru en önemli değişikliklerden biri de bebeğinizin böbreklerinin idrar üretmeye başlamasıdır. Üretilen bu idrar bebeğiniz tarafından amniyon kesesi içine boşaltılır. Bebeğiniz çıkardığı bu sıvıyı yutar ve bu hafta çalışmaya başlayan bağırsaklar bu sıvıyı emerler. Bağırsaklardan kana ve buradan tekrar böbreklere geçen sıvı bebeğinizin idrar yapmasıyla tekrar ortama bırakılır. Bebeğinizin gelişimi ve korunması açısından son derece önemli olan amniyon sıvısının sürekliliği bu şekilde sağlanır. Normalde idrar zehirli atık maddeler içermesine rağmen bebeğinizin böbrekleri bu haftalarda atık maddeleri vücuttan uzaklaştırma görevini henüz üstlenmediklerinden bebeğinizin idrarı zararsızdır ve bakteri de içermez. Bebeğinizin genital organları bu haftadan itibaren giderek belirginleşir. Genital tüberkül adı verilen yapı bu hafta kız ve erkek bebekte aynı görünümdedir, ancak gelecek haftanın sonuna doğru klitoris ya da penis olarak farklılaşmaya başlayacaktır.

Annelere öneriler:

İşiniz masa başındaysa ya da uzun süreli ayakta kalmayı gerektiriyorsa dikkat etmeniz gereken önemli birkaç nokta var:

Uzun süre oturmak ve aynı şekilde uzunca bir süre ayakta durmak dolaşım sisteminizi yavaşlatır. Bu da basur, varis, ayaklarda aşırı şişme gibi istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olur. İki saatte bir en az 10 dakika dolaşmalısınız. Otururken, sandalyenin kenarının dizinizin arka kısmını "kesmemesine" özen göstermelisiniz. Zira bu bölgeye en ufak bir bası bacağın alt kısmından kalbe dönen toplardamarların yolunun engellenmesine neden olur.

Baba adaylarına tavsiyeler:

Korku, endişe, heyecan, kaygı gibi tüm duygu ve düşüncelerinizi eşinizle paylaşın. Emin olun o da sizin gibi bir dolu duygu dalgalanmaları yaşamaktadır. Paylaştıkça rahatlayacksınız.

Annelere Özel:

Doğum sonrası dökülmeleri önlemek mümkün. Nasıl mı?

www.estoreorganic.com

Gerçek Organik Saç Bakımı