Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

11.hafta

Bu hafta bebeğinizin en hızlı büyüdüğü haftadır. Bu haftanın sonunda bebeğinizin organ gelişimi büyük ölçüde tamamlanır. Bebeğinizin baş-vücut oranı arasındaki değişim, oranın bu haftada “normale” oldukça yaklaşmasını sağlıyor. Bebeğinizin koku, tat alma ve dokunma duyusunun önümüzdeki haftadan itibaren oluşmaya başladığını ve dış kulak yolu ve kulak zarının da bu hafta oluştuğunu bildiğinizde onun artık dış dünyayla temas kurmaya başladığı sonucunu da rahatlıkla çıkarabilirsiniz.

İşitme duyusunun tamamlanması 24. haftaya kadar bekleyecek olsa da bebeğiniz rahim içini ve kendi bedenini dokunarak tanımaya başlamıştır çoktan. Buna tat alma duyusu da eklendiğinde bu algıların bebeğinizin beyninde depolanmaya başlamasıyla beyin ilk öğrenme faaliyetlerine başlayacaktır.

El ve ayak parmakları arasındaki perdeler bu haftalarda ortadan kalkıyor ve artık bebeğiniz ellerini açıp kapatabiliyor.

Annelere öneriler:

Bu haftalarda birtakım testler yaptırmanız gerekecektir. Bu testler özellikle bebeğinizin sağlıklı gelişimini takip etmek adına oldukça önemlidir. Bunlarla ilgili uzman hekiminiz sizi yönlendirecek ve bilgilendirecektir. Siz de araştırıp, aklınıza takılan soruların cevaplarını kendisinden isteyebilirsiniz.

Bu haftadan itibaren saçlarınızın ve tırnaklarınızın çok daha hızlı uzadığını fark ederseniz şaşırmayın. Bu, hormonlarınızın yarattığı değişikliklerdendir.

Yine bu haftalardan itibaren kilonuzdaki hızlı değişimler gözünüze çarpar. Bir genelleme yapmak gerekirse anne adayları haftada ortalama 450 gram alırlar. Kilo alımı sizin beden yapınıza ve kalıtsal etkenlere bağlı olarak önemli derecede farklılıklar gösterebilir. Besleyiciliği düşük, kalorisi yüksek gıdalardan hamileliğiniz boyunca uzak durduğunuz sürece fazladan aldığınızı düşündüğünüz kiloların yağ dokusu deposu olma olasılıkları son derece düşüktür. Bazı anne adaylarının bedenlerinin de daha fazla su tutma eğiliminde olduğunu unutulmamalıdır. Uzman hekiminizle koordineli işbirliğiyle kilo alımınızı dengede tutabilirsiniz.

Baba adaylarına öneriler:

Anlaşıldı, hamilelikten dolayı tüm işler size kaldı. Annenin endişeli halleri, hem maddi hem manevi birtakım endişeler derken iyice bunaldınız mı? Biraz nefes almaya ihtiyacınız var. Arkadaşlarınızla bir yemek, spor salonunda her zamankinden daha fazla spor ya da size iyi geldiğini düşündüğünüz bir aktivite sizi rahatlatacaktır. Akşam eve giderken üzerinde onu sevdiğinizi yazan kırmızı bir gül buketine ne dersiniz? Eşinizin onu düşündüğünüzü bilmeye ihtiyacı var.

Annelere Özel:

Bebeğinizi Astım ve Obezite riskinden koruyun.

www.estoreorganic.com

Gerçek Organik Saç Bakımı