Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

12.hafta

Bebeğinizin tüm organları hemen hemen oluşmuştur. Onlar doğuma kadar büyümeye ve gelişmeye devam ederler. El ve ayak parmakları ayrılmıştır. Saçları ve tırnakları büyümeye başlar. Genital bölgesi artık cinsiyet özelliklerini almaya başlar. Amniyon sıvısı, bebeğin idrar üretimi ve salgılamasıyla beraber birikmeye başlar. Bu haftada bebeğiniz oldukça hareketlidir ve sık sık ağız açıp kapama hareketleri yapar. Ultrasonografi esnasında onun hıçkırdığına bile tanık olabilirsiniz. Bebeğiniz yutmayı yeni öğrenmiştir ve anlaşılan çok da iyi yapamadığından hıçkırık tutmaktadır.

Amniyon sıvısı bebeğin ısısını koruması yanında onu darbelere karşı koruyan, rahim içi duvarlara değmeden mükemmel bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için ona zemin hazırlayan ve yer çekimini ortadan kaldırarak onun serbestçe ve kolaylıkla hareket etmesini sağlayan mükemmel bir oluşumdur.

Annelere önerler:

Rahminiz artık pelvisten yukarı doğru hareket etmeye başlar. Böylece mesane üzerindeki baskı ortadan kalkar ve sık idrara çıkma şikayetleriniz hafifler.

Yorgunluk şikayetlerinizle beraber bulantılar da bu haftadan itibaren artık azalmaya başlarlar. Ancak bu haftalarda kan hacminin artmasına bağlı olarak baş ağrısı şikayetlerinizde artış ortaya çıkabilir. Bu dönemindeki baş ağrılarının bir kısmı bilgisayar başında uzun süre oturma, görme kusurları, sinüzit, diş sorunu gibi nedenlere bağlı olabileceğinden inatçı baş ağrılarında gerekli branş hekimine başvurulmalıdır.

Diğer taraftan bu haftalarda cildinizde bazı değişiklikler fark edersiniz. Bazı anne adayları "güzelleştiklerini", ciltlerinin gerildiğini hisseder, bazıları ise aksine sivilcelerin artmasından, "ciltlerinin bozulmasından" yakınırlar. Yaşanan tüm değişiklikler tamamen hormonlarınızla ilgilidir ve geçicidir.

DOĞACAK BEBEĞİNİZ VE KENDİNİZ İÇİN ORGANİK KOZMETİKLER İLE TANIŞIN

Özellikle hamileyken kullandığımız sıradan kozmetikler ileride bebeğimizin ve bizlerin karşılaşacağı sağlık problemlerine davetiye çıkarıyor.

İnsan sağlığına yan etkileri olmayan organik üretim teknikleri uygulanmış organik sertifikalı ürünlerin kullanımı son yıllarda çok önem kazandı.

En büyük organımız olan cildimiz yoluyla vücudumuza sentetik yabancı maddeler (toksinler) girdiğinde, bunların bir kısmı vücut içinde toksik birikim yaparak zaman içerisinde çeşitli hastalıklar veya erken yaşlanma olarak bize geri dönecektir.

Örneğin hamilelik süresince ortaya çıkabilecek çatlaklarınızı kaliteli ve pahalı bir krem ile azaltmaya çalışırken her gün kullandığınız sıradan bir saç bakım ürünü farkına varmadan cildinize ne yapıyor ?

Günlük bakımımızda kullandığımız kozmetikler kalıcı hasarlara yol açmasın.

Modern hayatta attığımız her adımda sentetik kimyasallarla karşı karşıya kalıyoruz, bedenimize nüfuz edecek yanlış tipte zararlı kimyasallar ciddi ve kalıcı hasarlar bırakabiliyor.

Sentetik ve zararlı kimyasallar kullanılan kozmetik maddeler hamilelik döneminde ve sonrasında da hem anne hem de çocuk için tehlike arz etmektedir.

Son zamanlarda kurşun gibi ağır metallerin renkli makyaj malzemelerinde ‘yanlışlıkla’ kullanıldıklarını, hoş ve keskin kokan, bol renkli kişisel bakım ürünlerinde benzol türevi astıma ve alerjilere yol açan zararlı sentetiklerin bulunduğunu, hatta ağır metallerin ve zararlı kimyasalların ‘istenmeyerek’ bu ürünlerin üretim aşamasına dahil olduğunu okuyoruz.

WWF (Dünya Doğal Hayatı Koruma Derneği) İngiltere Toksik Kimyasallar direktörü Elizabeth Salter Green bedenimizdeki hormon dengesini bozan ve doğal ortamda çok uzun süreler bozulmadan kalan toksik kimyasalların tüketici sağlığını olumsuz yönde etkilediğini belirtiyor.

Bunlar cildimiz ve yediğimiz koku ve renk katkılı besinlerle bedenimize kolayca nüfuz etmekteler.

Farkına varmadan içinde yaşadığımız bu sentetik hayat bizi ve bebeğimizi her gün kullandığımız çeşitli bakım ürünleri ve gıdalar yoluyla tehdit etmeye devam ediyor.

Bunlardan bazıları (örneğin deodorantlarda kullanılan triclosan) yapılan anne sütü, kan ve idrar analizlerinde tehlikeli oranlarda bulundu. Ayrıca kozmetiklerde koruyucu olarak yaygın bir şekilde kullanılan parabenin çocuklarda hormonal değişimlere neden olabildiği yapılan araştırmalar ile ortaya çıktı.

Hamilelik döneminde yaşantımıza içki ve sigara gibi toksik etkili maddeleri nasıl sokmuyorsak, kullandığımız kozmetikler ve aldığımız gıdalara da aynı özeni göstermeliyiz.

Baba adaylarına tavsiyeler:

Eşiniz artık kendini daha iyi hissetmektedir. Pek çok şey yoluna girmiştir, yeni hayata adaptasyon başlamıştır. Artık onunla yakın çevrenizde düzenli yürüyüşler yapabilirsiniz, bu sırada onun elini tutmayı ihmal etmeyin, sizin sıcaklığınızı her daim hissetmesi oldukça önemli.

Annelere Özel:

Organik Kozmetiklerin Yaşam Kalitemize Etkileri.

www.estoreorganic.com

Gerçek Organik Saç Bakımı