Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

13.hafta

Bebeğinizin gelişmeye devam ederken, ses telleri de oluşmaya başlar. Yüzü her geçen gün daha da şekillenir, gözleri orta hatta yaklaşırlar. Kulaklar da önceleri oldukça aşağıda, neredeyse dudaklar seviyesinde yer alırlarken yavaş yavaş normal yerlerine gelirler. Bu dönemde genital tüberkül ("tepe") adı verilen yapının ultrasonografideki duruşuna göre cinsiyet konusunda bir fikir edinilmesi mümkün olsa da çoğu doktor cinsiyeti net olarak görene kadar bilgi verme konusunda isteksizdir. Karaciğer safra salgılamaya, pankreas insülin üretmeye başlar. Gerçekten de oldukça yoğun bir hafta.

Annelere öneriler:

Bu dönemde karnınızda ve özellikle de sağ kasığınızda ağrılar ortaya çıkabilir. Bu ağrılar büyümekte olan rahminizin, rahmi yerinde tutan bağları ve özellikle de ligamentum rotundum ("yuvarlak bağ") adlı yapıyı germesinden kaynaklanan ağrılardır. Rahmin yuvarlak bağa göre daha hızlı büyümesinden kaynaklanan bu ağrılar çok uzun süreli olmazlar ve ligamentlerin gevşeyerek hamileliğe uyum sağlamasıyla ortadan kaybolurlar. Ağrılarınız çok şiddetli olduğunda doktorunuzla bu durumu paylaşmalısınız, kendisi sizi rahatlamak için gerekli önerilerde bulunacaktır.

Baba adaylarına tavsiyeler:

Sizi kutlarız. İlk trimesteri atlattınız. Önümüzdeki birkaç ay hamilelik daha kolay. Anne adayı artık daha iyi hissediyor, hormonları yerleşmiş durumda ve bebeğiniz henüz çok büyük ve rahatsız edici değil. Özel bir tarih ile ilk trimesterin tamamlanmasını kutlayabilirsiniz.

Annelere Özel:

Evde Organik Saç Bakımı

www.estoreorganic.com

Gerçek Organik Saç Bakımı