Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

14.hafta

Bebeğiniz bu haftadan itibaren solunum yapma çalışmalarına hız verir. Gözler ve kulaklar gelişimini sürdürmekte, boyun uzamaktadır. Bebeğin başı daha da hareketlenmiş ve çenesine yaslanmış sabit pozisyonundan kurtulmuştur. Bebeğiniz artık ellerini ve ayaklarını kendi isteğine göre serbestçe hareket ettirmektedir.

Bebeğinizin kalp atışları bu dönemde Doppler cihazı yardımıyla (dikkat: burada kastedilen doppler cihazı ultrasonografi incelemesinde kullanılan Doppler değil, kalp atışlarını karnınızdan duymaya yarayan ufak bir el aletidir) duyulabilir.

Daha önce doğum yapmış anne adayları tecrübeli olduklarından bebeklerinin hareketlerini bu haftanın sonuna doğru hissedebilirler. Ancak ilk gebeliğini yaşayan anne adayları bu haftalarda ısrarla hareketleri hissettiklerini söyleseler de aslında bu "hareketler" kendi bağırsaklarına aittir. Bu yanılgıyı yaşayan anne adayları "dün oynuyordu, bugün oynamadı" diye endişe duyabilirler. Hareketleri hissetmek için beklemeye devam etmelisiniz...

Annelere öneriler:

Hamilelik hormonlarınız bu hafta artık maksimum seviyeye ulaşmışlardır ve daha fazla artış göstermezler. Bu da bulantılarınızın ve yorgunluk hissinizin kaybolacağı, kendinizi daha rahat hissedeceğiniz anlamına gelir.

Bu hamilelik haftasından itibaren progesteron hormonunun etkisiyle tüm düz kaslarda oluşan genel gevşeme bağırsak hareketlerinin de azalmasına neden olacağından kabızlık şikayeti ortaya çıkabilir. Büyüyen rahiminizin kalın bağırsak üzerindeki baskısı da bu şikayeti artırabilir. Lifli besinlerden zengin beslenmeli, tuvalet ihtiyacınızı ertelememelisiniz.

Baba adaylarına tavsiyeler:

Sevgili baba adayları, fazla mesai, mali konular derken bunaldınız mı? Öyleyse her şeye mola vermenin tam zamanı. Arkadaşlarınızla bir araya gelmek mi yoksa uzun bir sabah yürüyüşü mü hangisinin iyi geleceğini elbette en iyi siz bilirsiniz. Evet baba olmaya hazırlanmalı, her sürece dahil olmalısınız ama kendinizi de asla ihmal etmemelisiniz.

Annelere Özel:

Doğum sonrası dökülmeleri önlemek mümkün. Nasıl mı?

www.estoreorganic.com

Gerçek Organik Saç Bakımı

Tam Organik Güzellik Banyosu