Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

16.hafta

Bugüne kadar henüz hissetmediyseniz bu haftadan itibaren güçlenen kemikleri sayesinde bebeğinizin hareketlerini artık hissedebilirsiniz. Diğer yandan ilk hamileliğiniz ise ya da kilonuz fazla ve kalın bir rahim duvarına sahipseniz bebeğinizin hareketlerini hissetmeyebilirsiniz. Hiç telaşlanmayın, yakında hepsini hissedeceksiniz. Bu hafta bebeğinizin bacakları kollarından daha uzundur ve rahim içinde geniş yere sahip olduklarından sürekli hareket halindedirler. Diğer yandan el ve ayak tırnakları devamlı uzar, hatta kimi bebeklerin doğumdan hemen sonra kesilecek uzun tırnakları olur.

Annelere öneriler:

Bu haftalardan itibaren yüzünüzde ve vücudunuzun güneşe maruz kalan bölgelerinde lekelenmeler oluşmaya başlayabilir. Kanda artan östrojen hormonunun cilt rengini sağlayan pigment üretici hücreler üzerindeki etkisi nedeniyle oluşan bu lekelenmeler genellikle kalıcı değildirler. Güneşe çıktığınızda koruyuculuğu yüksek güneş kremleri kullanarak bu lekelerin oluşumunu büyük oranda engelleyebilirsiniz.

Damarlarınızdaki toplam kan miktarı tüm hamilelik boyunca, hamilelik öncesine göre %40-50 oranında artar. Bu artış hamileliğin en erken dönemlerinde başlar ve 16. haftada hızlanır. Kan miktarının bu kadar artmış olması burun tıkanıklığı ve burun kanaması gibi belirtilere neden olabilir.

Baba adaylarına tavsiyeler:

Bir hayat sigortanız var mı? Size bir şey olması halinde onun hayatını devam ettirebilmesi adına birtakım giderlerinin karşılanıyor olması gerekir. Bu konuyu enine boyuna bir düşünün.

Annelere Özel:

Organik Kozmetiklerin Yaşam Kalitemize Etkileri.

www.estoreorganic.com

Gerçek Organik Saç Bakımı