Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

17.hafta

Bu haftadan itibaren bebeğinizin cilt altı yağ depoları hızla artmaya başlar. Ayrıca bebek ve plasenta boyutu da bu hafta eşitlenir. Minik kalbi ise günde 30 litre kan pompalar. Bebeğinizin emme, yutma ve göz kırpma refleksleri de bu haftalarda ortaya çıkar.

Annelere öneriler:

Bu haftadan itibaren bebeğinizin kemiklerinde kalsiyum depolanma işlemi hızlanır. Bu nedenle kalsiyum içeren gıdaları bolca tüketmeniz son derece önemlidir. Bebeğiniz asla kalsiyumsuz kalmaz, ancak siz yeterince kalsiyum almazsanız kemiklerinizdeki depolarınız azalabilir.

Bu hafta ya da en geç 18. haftanın sonuna kadar üçlü test incelemenizi yaptırmalısınız. Bazı doktorlar 11-14 testi yapıldığında üçlü test yapılmasını gerekli görmezken, diğerleri hem 11-14 testi, hem de üçlü test yapılmasını önerebilirler. Doktorunuz hangi yaklaşımı uyguluyorsa siz de ona uymalısınız.

Baba adaylarına tavsiyeler:

Eşinizin bebeğinizin hareketlerini rahatlıkla hisseder. Siz de buna tanıklık etmek istersiniz muhakkak, elinizi eşinizin karnına koyun, birinde olmazsa diğerinde hareketleri siz de hissedersiniz. İşte o an bebeğiniz kalbinizi çalar bir daha da geri vermez, onunla aşkınız başlamıştır bile…

Belki hiç aklınıza gelmemiştir: Sigarayı tamamen hayatınızdan çıkartmanın tam zamanı. Doğuma 5 aydan fazla bir süre varken bebeğinizin, annenin ve yakın çevrenizin sağlığına büyük bir katkı yapmak üzere harekete geçin. Bilirsiniz, kahraman babaların gösterdiği kusursuz irade her zorluğu yener.”

Annelere Özel:

Evde Organik Saç Bakımı

www.estoreorganic.com