Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

24.hafta

Bazı kaynaklardan alınman bilgilerde bilimsel veriler bebeğin bu haftadan itibaren algılarının önemli bir kısmının geliştiğini ve bebeğin uyaranlara refleks değil, bilinçli cevap verdiğini gösterir. Yani bebeğiniz artık öğrenmeye, bilgileri hafızasında depolamaya ve "düşünerek mantıklı tepkiler vermeye" başlamıştır bile. Diğer yandan bebeğinizin kemik ve kas dokusu hızla gelişmeye devam ediyor. Bu da hareketlerin giderek güçleneceği anlamına gelir. Yiyeceklerle aldığınız kalsiyum özellikle bu gebelik haftalarından itibaren çok önemlidir.

Annelere öneriler:

Doktorunuz size bu haftalarda "şeker yükleme" ya da "şeker tarama testi" şeklinde bir test yapılmasını önerebilir.

Diğer yandan hamilelik dönemi idrar yolu enfeksiyonu gelişimine zemin hazırlar. Bunun en önemli nedeni idrar yollarındaki düz kasların tüm düz kaslarda olduğu gibi gevşeme eğiliminde olmasıdır. Bu gevşemeye bağlı olarak akım az da olsa yavaşlar. Bununla beraber anne adayının az sıvı alması da bu tür enfeksiyonların gelişmesini kolaylaştırır.

İdrar yolu enfeksiyonları genellikle idrar yaparken yanma ve sık idrara çıkma şeklinde belirti verirler. Ancak hamilelik döneminde hiçbir belirti vermeyen "sinsi" idrar yolu enfeksiyonlarına sık rastlanır. Bu tür gizli enfeksiyonlar genellikle idrar kültürü incelemesiyle ortaya çıkarılırlar.

Baba adaylarına tavsiyeler:

Eşinizin bol bol fotoğrafını çekin. Şimdi onlara bakmak istemese de ileride bunların bir hazine olacağından emin olabilirsiniz. Kim bilir belki bir fotomodel edasıyla size dünyanın en güzel pozlarını verecektir. Denemeden bilemezsiniz..

Annelere Özel:

Organik Bebek Bakım Ürünleriyle Bebeğinize Tam Koruma

www.estoreorganic.com