Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

28.hafta

Küçük mucizeniz, şaşırtıcı bir hızda büyümekte ve gelişmektedir. Kaşları, kirpikleri ve kafasındaki saçları uzar. Göz kapakları ve gözleri tamamen oluşur. Vücudu dolgun ve yuvarlaktır, vücudunun yaklaşık yüzde 2 ile 3’ü yağdan oluşmaktadır. Kasları da yavaş yavaş gelişmektedir. Diğer yandan akciğerleri nefes alma yeteneğine sahiptir ve zamanla gelişir. En önemli gelişmelerden bir tanesi de artık bebeğiniz sesinizi tanır, onunla mümkün olduğunca çok konuşun.

Bu haftalarda bebeklerin yaklaşık yarısı "ters" dururlar. Yani "normal" bebek duruş pozisyonu olan baş aşağı durmak yerine rahim içinde "otururlar". Endişelenmeyin, bebeğiniz bu haftalarda yeri bol olduğundan sık sık "karar değiştirir". Ebeveynler bebeklerinin baş aşağı durmasından dolayı endişelenirler. Bu haftalarda duruş pozisyonu belli bir anlam taşımaz, yalnızca bebeğinizin o anki tesadüfi pozisyonunu yansıtır. Kaygılanmanıza gerek yoktur, bebeğin baş aşağı pozisyonda duruyor olması onun erken doğacağı anlamını taşımaz...

Annelere öneriler:

Üçüncü trimesterde ikinci trimesterde olduğunuz kadar rahat olamayabilirsiniz. Bacak krampları, basur, varisler, kaşıntılı cilt çatlakları, bel ağrıları, ayağınızda şişmeler, mide yanması, hazımsızlık bu trimesterde nispeten daha sıktır. Bu belirtilerin hemen tümü çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Doktorunuza danışın.

Kış dönemi gripal enfeksiyonlara duyarlılığın arttığı bir dönem olmakla beraber "soğuk algınlığı" her mevsimde ortaya çıkabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirici bir madde olan C vitaminini içeren çilek, portakal suyu, kivi ve brokoli gibi gıdaları bolca tüketmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise mevsimine göre meyve-sebze tüketmek olmalıdır.

Baba adaylarına tavsiyeler:

Alışverişe çıkıp bebeğiniz için bir şeyler alabilirsiniz bu arada eşinize de minik bir hediye almanız onu mutlu edecektir. Diğer yandan ayaklarına minik dokunuşlarla yapacağınız masaj onu çok rahatlatır. Eşinizin şimdi size her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Annelere Özel:

Organik Bebek Bakım Ürünleriyle Bebeğinize Tam Koruma

www.estoreorganic.com