Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

31.hafta

Bebeğiniz önceki haftalarda oldukça hızlı büyüdü ve bu haftadan itibaren büyüme hızı azalır. Beyin dokusu gelişimini sürdürmeye devam eder. Akciğerdeki surfaktan yapımı bu haftadan itibaren daha da hızlanır. Bir diğer önemli gelişme de bebeğiniz eğer erkekse testisleri vücut boşluğundan skrotuma inmeye başlar.

Diğer yandan bebeğiniz özellikle 30-32. haftalar arasında diğer haftalara göre daha hareketlidir. Bunun en muhtemel nedeni amniyon sıvısının ve bebeğin yerinin nispeten diğer haftalara göre fazla olmasıdır. 32. haftadan itibaren bebeğinizin içerideki yeri giderek azalacağından hareketlerin nitelikleri de değişir.

Annelere öneriler:

Hamilelik dönemi ve doğum beyin biyokimyasında önemli değişikliklerin meydana geldiği bir dönemdir ve buna bağlı olarak özellikle hassas bireylerde depresyona eğilim genellikle doğum sonrasında artış gösterse de bazen hamileliğin bu dönemlerinde de ilk belirtilerini vermeye başlayabilir. Hamilelik döneminde de tedavi edilebilen bu durumun erkenden ele alınması, özen gösterilmesi oldukça önemlidir.

Baba adaylarına tavsiyeler:

Eşinizin ilerleyen aylar nedeniyle artan şikayetleri olacaktır. Onu tüm dikkatinizi vererek dinleyin. Akşam eve geldiğinizde sırtına ve ayaklarına yapacağınız masajlar onu oldukça rahatlatır. Diğer yandan yanı başında olmanız onun için çok şey ifade ediyor, bunu göz ardı etmeyin. Ebeveynlik olgusunun annenin her daim yanında olarak, katılımcı bir baba olarak başladığını da unutmayın.

Annelere Özel:

Organik Kozmetiklerin Yaşam Kalitemize Etkileri

www.estoreorganic.com