Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

35.hafta

Ortalama büyüklükte bir bebek şimdi bir buçuk kilo civarındadır. Yağ dokuları, kolları ve bacaklarını bu hafta dolgunlaştırır. Bebeğiniz rahim içinde hareket etmek için artık büyümüştür ve hareket alanı daralmıştır. Bebeğiniz gelecek haftanın sonunda, yani 36+0'da doğsa bile sorunsuz bir şekilde ("küvöze girmeden", yani yoğun bakım gerektirmeden) yaşamını sürdürme ihtimali son derece yüksektir. Tabii ki istenilen süresini tamamlamasıdır ancak sözünü ettiğimiz zaman doğan bebeklerde de herhangi bir aksaklık yaşanmaz gayet sağlıklı olurlar.

Annelere öneriler:

Bebeğinizin hareketlerine dikkat edin. Çeşitli nedenlerle (sizin uzun süredir aç olmanız, yorgun olmanız, uykusuz olmanız gibi) bebeğiniz belli zamanlarda nispeten daha az oynayabilir. Hareket azalmasının tanımını her anne adayı kendisi yapmalıdır. Düzenli olarak hareket etmekteyken, hareket etme alışkanlıkları aniden değişen bir bebekte mutlaka problem olması gerekmez, ancak ileri inceleme amacıyla NST (nonstres test) yapılması gerekebilir.

Baba adaylarına tavsiyeler:

Üçüncü trimesterin bu haftalarında anne artık iyice yorgundur, siz de aynı şekilde. Cinsel anlamda da anne oldukça isteksiz olabilir bunu normal karşılamalısınız, karnı o kadar büyümüş ve yükü o kadar ağırlaşmıştır ki bunun size yakınlaşmak istememesiyle hiç ilgisi yoktur. Böyle durumda ondan uzak durmayın sakın, ona sarılın, saçlarını okşayın, kucağınızda uyutun ya da sımsıkı sarılıp beraber uyuyun. Birbirinize vereceğiniz sıcacık kocaman öpücüklerle, sımsıkı sarılarak, küçük dokunuşlarla özel anlar yaşayabilirsiniz.

Hamileliğin tadını birlikte çıkarıp, bugünlerin değerini bilin, anne-baba olmak o kadar da kolay değil..

Annelere Özel:

Bebeğinizi Astım ve Obezite riskinden koruyun.

www.estoreorganic.com