Hamilelik Günlüğü

Organicum Saç

37.hafta

Bebeğinizin karnınızda yaptığı hareketler ile doğduğunda yapacağı hareketler oldukça benzeşir. Bu haftalarda yapılan gözlemler bebeklerin en sık yaptığı hareketlerin hıçkırma, gerilme, irkilme ve parmak emme şeklinde olduğunu göstermektedir.

Bebeğiniz artık her geçen gün yaklaşık 25-30 gram ağırlaşır. Yine bu haftalarda dış ortama hazırlık amacıyla solunum hareketleri de sık yapılan hareketlerdendir. Akciğerlerin içi havayla dolu olmasa da gün boyunca yüzlerce kez yinelenen bu hareketlerin amacı solunum kaslarının güçlendirilmesidir.

Annelere öneriler:

Bu haftadan itibaren ev işlerinden artık izinli olmalısınız. Eşiniz ve yakınlarınız tüm ev işi görevlerini seve seve sizin yerinize yaparlar, nasılsa evin gözdesi sizsiniz, tadını çıkarın.

Çocuğunuz veya çocuklarınız yeni gelecek bir kardeş için hem sevinirler, hem de kendilerine bugüne kadar gösterilen yoğun ilginin azalmasından korkarlar. Uzun zamandan beri vermekte olduğunuz "yeni gelecek bebeğin yeri ayrı, senin yerin ayrı" mesajını sağlamlaştırmaya devam etmelisiniz.

Baba adaylarına tavsiyeler:

Artık tam anlamıyla hazır olmalısınız. Doğum sırasında beklenmedik durumların gerçekleşmesi halinde endişeye kapılmamalısınız. Bunun için her olasılığa karşın mutlaka bir B planınız olmalıdır, mümkün olduğunca esnek olmalısınız, telaşlı ve ne yapacağını bilmez bir hal size yakışmaz. Diğer yandan daha önce baba olmuş yakın arkadaşlardan destek ve öneriler alabilirsiniz.

Hastanenin numarası hep ulaşılır yerde olmalı, örneğin telefonunuza kaydedebilirsiniz. Eşini hastaneye götürmek için tüm alternatif yolları bilmeli, hangi zamanda hangisi en kullanışlı denemelisiniz. Eşinizin doktorunu hangi saatte nerede bulabileceğiniz konusunda da bilgi sahibi olmalısınız. Eşinizin doğum çantası kapı önünde hazır durumda olmalı, telaş içinde arabaya koymayı unutmamalısınız, bu görevi yakınlarınızdan birine delege edebilirsiniz. Rahat ve telaşsız bir doğum yolculuğunun sırrı detaylarda gizlidir. Biz sadece birkaçını hatırlatmak istedik, gerisini planlamak artık baba olarak size düşüyor.

Annelere Özel:

Evde Organik Saç Bakımı

www.estoreorganic.com