Günün Konusu

Bebeklerde Büyüme Geriliği

Bebeğinizin gelişimi büyük oranda genetik faktörlerden etkilenir. Anne veya babanın genetik özelliklerinin belirgin olduğu bebek, gelişiminde ebeveynlere benzer bir hızı takip edecektir. Düzenli olarak takip edilen boy ve kilo ölçümlerinde bebeğin gelişmediği gözlendiği durumlar haricinde bu tip bir endişenin gereksiz olduğunu söyleyebiliriz.

Yeterli büyüme sağlanamaması ya da hiç büyüyememesi hormon değerleriyle direk alakalı olabilir. Büyüme hormonunun yetersiz salgılanması ya da salgılanmaması durumu gelişim geriliğinin başlıca sebepleri arasındadır. Bunun dışında cinsiyet hormonlarının ve androjen hormonunun yeterli salgılanamaması gelişimi yavaşlatır.

Gelişimin yeterli ve sağlıklı olması için yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemli bir yer tutar. Yeterli beslenemeyen bebekler belirli oranlarda gelişirlerken, kemik yapılarının, iç organlarının gelişimlerinin eksik kaldığı durumlar, sonradan farkedilebilir. İçorganların herhangi birinin yetersiz çalışması, zincirleme, diğer iç organlara, dolayısıyla vücutta üretilen hormon değerlerine etki edecektir.